Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Další procházka po Prokopském údolí, co právě kvete..

Mezi právě kvetoucími rostlinami je Okrotice bílá (Cephalanthera damasonium), jež nám po několika suchých jarech vykvetla v podstatně menším množství, než jiné roky. 

Okrotice bílá je jedním ze tří druhů rodu Cephalantherarostoucích u nás.

 Přestože tato krásná lesní orchidej obsahuje chlorofyl nezbytný k fotosyntéze, množství uhlíkatých látek které potřebuje, doplňuje pomocí symbiotických hub žijících v kořenech a okolí kořenů orchideje. Je to ohrožený druh naší přírody (C3). Zákonem je rovněž chráněná jako ohrožená (§3). Je zahrnuta, tak jako všechny orchideje, v mezinárodní úmluvě CITES o mezinárodním obchodu s volně žijícími druhy.

 

   Na další z chráněných druhů právě kvetoucích na xerotermních trávnících stepích narazíme naBělozářku liliovitou(Anthericum liliago) a Kavyl Ivanův (stipa pennata), které bohužel k naší nemalé radosti opět spásají ovce pod taktovkou Pražského magistrátu, Na nevhodný postup pastvy jsme poslali za naši společnost již druhou stížnost

      Bělozářka liliovitá (Anthericum liliago), je vytrvalá bylina s krátkým oddenkem, ze kterého vyrůstají v příz


emní růžici úzké a tuhé čárkovité listy. Květní lodyha dorůstá výšky 30–70 cm a je zakončena hroznem šestičetných bílých květů. Plodem jsou vejčité tobolky. Rostliny vykvétají v období od konce května do června a v některých lokalitách vytvářejí rozsáhlé porosty. Typickými lokalitami bělozářky jsou zejména okraje skal, menší sutě a řídké trávníky.

   Dnes tam už tyto nádherné květy nejsou. Místo ohradníků kolem chráněných rostlin jsou ohradníky kolem celé lokality pasoucích se ovcí. Bývalé plantáže bílých závojů se za několi let smrskly na pár malých lokalit, které tímto způsobem pravděpodobně zahynou také.
 
 Kavyl Ivanův (Stipa pennata), někdy nazývaný kavyl pernatý je 30–70 cm vysoká rostlina z čeledi lipnicovitých. Má až 35 cm dlouhé pernaté osiny. Je pojmenován po poutníku svatém Ivanovi. Vyskytuje se jen na teplých místech Asie a Evropy. Preferuje suchá a skalnatá místa. V ČR je ohroženým druhem, a chráněn zákonem. Kavyl Ivanův (respektive jeho nominátní varieta) patří k ohroženým druhům naší květeny (C3), ve stejné kategorii je chráněn i podle zákona (§3)Mladý je úplně hladký a spíše připomíná Kavyl Olysalý (Stipa glabrata), rostoucí však spíš v Českém středohoří.
PDU 2016 06 10 Kavyl Ivanuv 1
  Po pár dnech přitloustlá obilka se zřetelně zakřivenou stopkou se otevře s řadou chlupů končí alespoň 4 mm pod bází osiny. Pérnatá osina pluchy je až 35 cm dlouhá.
 Krásný den všem Přátelům Prokoského a Dalejského údolí 
Kam dál:
Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu