Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

GlobusVznik svátku Den Země

  V roce 1969 si americký senátor Gaylord Nelson udělal výlet do Santa Barbary, kde uviděl velkou ropnou skvrnu. po návratu do Washingtonu navrhl zavést národní svátek oslavující zemi.

   Od roku 1990 je 22. duben mezinárodní Den Země.

Den zeme
  Se dnem Země je spojován i John McConnell, který představil stejnou myšlenku na jednání UNESCO o životním prostředí. Ve stejném roce navrhl vlajku Země.

   První oslava v USA se konala v roce 1970 a získala širokou odezvu: zúčastnilo se jí asi 20 miliónů lidí, zejména studentů. Ve svém počátku zahrnovala i opozici vůči válce ve Vietnamu.

   OSN slaví svátek od roku 1971, v roce 1990 se připojili i další státy a 22. duben se stal mezinárodním Dnem Země.

   Na mezinárodní úrovni se informačním servisem a koordinací aktivit ke Dni Země zabývá mezinárodní organizace Earth Day Network se sídlem v americkém Seattlu. Na stránkách Earth Day Network sou zveřejňovány i konkrétní akce, které se pořádají při příležitosti oslav Dne Země v nejrůznějších zemích celého světa (včetně České republiky) a zajímavosti týkajících se Dne Země.

   Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve 175 státech světa. Den Země se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.

22. duben tak můžeme považovat za výročí vzniku moderního environmentálního hnutí.

   Motto celosvětové kampaně zní:

Chraňme naše děti a naši budoucnost (Protect Our Children and Our Future). Oslavy svátku životního prostředí se obyčejně neomezují pouze na jediný den, ale trvají téměř celý měsíc.

Kam dál:


Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu