PDU_2016_04_30_Semmering_V.jpg

Drobečková-navigace

Ochrana: C3 - ohrožený druh, §3, lokálně v Pú
Výskyt: pravidelně

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

netrhatJedna ze vzácných trav Prokopského údolí,

  která stále roste na několika lokalitách, je chráněnou rostlinou a patří dokonce mezi ohrožené druhy květeny evidovaných v červeném seznamu cévnatých rostlin.

PDU 2016 06 10 Kavyl Ivanuv 5  Kavyl Ivanův (Stipa pennata) patří mezi trávy, kde mezi jinými je třeba i pšenice či žito. Je to skupina jednoděložných rostlin z čeledi lipnicovitých, kterou můžeme vždy s jistotou dobře odlišit od ostatních rostlin trávovitého vzhledu. Jejich stébla jsou skoro pokaždé okrouhlá, nejvýše slabě smáčklá, dutá, dělená kolénky, jejichž vzdálenost se od země zvyšuje. Jsou dvouřadě olistěná. Listy se vždy střídají na protilehlých stranách od kolénka ke kolénku. Z technického hlediska představuje stéblo trav mistrovské dílo, které přes svou délku, někdy i ke dvou metrům, je většinou tlusté maximálně 2 mm.

   Kavyl Ivanův roste na více místech v Prokopském údolí. Miluje slunce, suché podloží a teplo. Na několika lokalitách se ho podařilo obnovit díky práci dobrovolníků z našich brigád, kteří vyčistili náletové dřeviny tam, kde svým růstem jeho růst potlačovaly a zastiňovaly.

PDU 2016 06 10 Kavyl Ivanuv 7PDU 2016 06 10 Kavyl Ivanuv 9

    Kavyl, jako všechny trávy, patří mezi větrosprašné rostliny, které nepotřebují ke svému opylení hmyz. Stavba jeho rostliny tomu odpovídá. Květy, které sice nejsou barevné ale přesto krásné, jsou vždy až na vrcholu rostliny, aby prouděním vzduchu došlo k jeho maximálnímu opylení.

PDU 2017 05 18 Kavyl Ivanuv 2PDU 2016 06 10 Kavyl Ivanuv 11PDU 2016 06 10 Kavyl Ivanuv 1

Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu