PDU_2017_01_01_Manychuv_vrch_R.jpg

Drobečková-navigace

Ochrana: C2 - silně ohrožený druh , §2, lokálně v Pú
Výskyt: pravidelně

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

netrhatJedna z rarit v Prokopském údolí

je koniklec luční český, který roste pouze ve střední Evropě. Teď na jaře je čas si ho prohlédnout.

PDU 2017 03 30 koniklec lucni cesky 1 V  Koniklec luční český (Pulsatilla pratensis subs. bohemica), vytrvalá rostlina, zde roste na několika lokalitách vždy v časném z jaru. Lokalit je bohužel stále méně. Během poslední stovky let tato rostlina z mnoha lokalit zcela zmizela, dnes se už vyskytuje pouze na několika desítkách míst v naší republice. Jeho ohrožení spočívá v zarůstání stepních lokalit náletovými dřevinami.

  Z vytrvalého kořene vyrůstá na jaře chlupatá nevysoká lodyha s květem ohnutým dolů, fialové barvy. Uvnitř zvonkovitého květu jsou schované jasně žluté tyčinky a dlouhé pestíky, někdy čouhající z květu ven. Přízemní listy, které vyrůstají až s odkvétajícími květy jsou řapíkaté s čepelí členěnou do drobných čárkovitých úkrojků.  Po odkvětu určitě upoutají pozornost velké (až 5 cm v průměru) chlupaté koule na vzpřímených lodyhách tvořené nažkami koniklece.

  Je zařazen do kategorie silně ohrožených druhů. Tedy, když ho náhodou obejvíte, nesbírat, netrhat. Zajímavostí je, že při styku s pokožkou může způsobit záněty, při požití dochází ke zvracení a průjmu.

  Podívejte se, jak krásně letos vyrazil.

PDU 2017 03 30 koniklec lucni cesky 7 VPDU 2017 03 30 koniklec lucni cesky 10 VPDU 2017 03 30 koniklec lucni cesky 11 V

 Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu