Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; JCommentsACL has a deprecated constructor in /www/doc/www.prokopskeudoli.org/www/components/com_jcomments/classes/acl.php on line 17
Ochrana: Expanzivní druh
Výskyt: 2018, 2017, 2016, 2015
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Kytkaprávě je čas, kdy se chlubí svými květy...

Tato bylinka v Prokopském údolí vykvétá zjara na více místech. Letos se obsadil na další lokalitu. Těžko říci, zda z toho tentokrát máme radost.

  Křivatec žlutý (Gagea lutea), je typicky jarní rostlina, která roste ve světlejších hájích na půdách s větším obsahem humusu. Je to drobná vytrvalá bylinka, která dorůstá výšky 10 a 40 cm. Každá rostlinka má jednu vejčitou cibulku, přízemní tenké a špičaté listy a žluté květy s šesti okvětními lístky, které rostou na zdánlivém okolíku maximálně do deseti květů. Vyrůstá ještě před olistěním stromů.

  A proč z něj nemít radost? Z bylinky určitě ano. Bohužel začíná vyrůstat na místech, kde původní biotop je složen z rostlin, které z nadbytku humusu hynou. Značí to, že opakované sekání rotačními sekačkami na lokalitách chráněných sítí NATURA 2000 není nevhodné. Ponechání zbytků rostlin na místě znamená neustálé obohacování půdy dusíkem.

  Prokopské údolí je dle souhrnu doporučených opatření pro evropsky významnou lokalitu CZ0110050 chráněno hlavně k vůli jedinečnosti biotopu s růstem rostlin, které obývají suchá a teplá místa s nedostatkem živin.

   Nedodržování plánu péče dle tohoto doporučení se projeví tím, že lokality začínají obsazovat rostliny naprosto běžné. Důvod vyhlášení tím ztratil smysl. Zachování tohoto národního kulturního dědictví příštím generacím zůstává jen na papíře. A to je škoda.

 V Prokopském údolí je pospán ještě Křivatec český (Gagea bohemica), který roste na suchých kyselých půdách. V Prokopské údolí jsou bazické horniny na Hemrových skalách. Bohužel, ještě se nám nepodařilo tuto informaci potvrdit.

PDU 2017 04 08 Krivatec zluty 4PDU 2017 04 08 Krivatec zluty 3PDU 2017 04 08 Krivatec zluty 2PDU 2017 04 08 Krivatec zluty 1

 Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu