PDU_2_5_2016_hluchavka_skvrnita_2_V.jpg

Drobečková-navigace

Ochrana: C2 - silně ohrožený druh , Expanzivní druh
Výskyt: 2017, 2016, 2015, 2013, 2012
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

netrhatJménem je sice lesní, ale roste většinou mimo les..

V přírodě se totiž povětšinou vyskytuje hlavně na slunných stráních a na okrajích lesů od nížin až do podhůří. Vyhledává především vápencové podklady.

  Sasanka lesní (Anemone sylvestrisna našem území je sice domácí, avšak dnes už silně ohrožená. Řadí se do čeledi Ranunculaceae - pryskyřníkovité. Dorůstá výšky až 30 cm, nejvyšší je vždy až v květu. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou řapíkaté, dlanitě pětičetné. Vykvétá v květnu a červnu velkými, jednoduchými bílými květy. Ty jsou umístěny nad květy na vzpřímené, plstnaté lodyze.

  V Prokopském údolí dnes roste pouze na několika málo lokalitách. Protože potřebuje slunce, v místech zarůstání náletovými dřevinami se jí nedaří. A trvalé sekání strojovou technikou v době jejich květů je zničilo tam, kde dříve zdobily krajinu bělostí svých květů.

  Na záběrech jsou letošní rostlinky, jež se objevily na místech, kde pomocníci z dobrovolnických brigád zarostlé louky křovím pracně obnovili.

Nepřijdete se také někdy zapojit?   

PDU 2017 05 19 Sasanka lesni 4PDU 2017 05 19 Sasanka lesni 6PDU 2017 05 19 Sasanka lesni 8

 Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu