Ohrožený druh česneku
se letos se objevil na lokalitě, kterou jsme v loňském roce s dobrovolníky firem AXIS a ČPP vyčistili od náletových dřevin. Po řadě let je to prvně zdokumentovaný nález v Prokopském údolí.
Česnek ořešec (Allium rotundum) je vytrvalá bylina, vysoká až 80 cm, s podzemní cibulí, která je vejcovitá. Okolo ní bývají často dceřiné, tmavě fialové cibulky. Lodyha v dolní polovině je zahalena pochvami listů, které jsou přisedlé, ploché a kýlnaté. Květenství je podepřeno asi cca 1,5 cm dlouhým a neděleným opadavým toulcem. Tento česnek, jako jeden z mála, nemá v květenství pacibulky.
Roste v nížinách a pahorkatinách teplejších oblastí severní poloviny Čech a na jižní a střední Moravě. Jen výjimečně byl nalezen v jižních Čechách. Jeho stanovištěm jsou výslunné křovinaté stráně, meze, skály a akátiny.
Díky úbytku lokalit patří tento česnek k ohroženým druhům rostlin v ČR (C3).
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
![]()