PDU_2017_02_03_ledova_krasa_12_R.jpg

Drobečková-navigace

Ochrana: C4 - druh vyžadující další pozornost
Výskyt: pravidelně

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

netrhatDalší ze vzácných trav Prokopského údolí,

  která stále roste na několika lokalitách, je chráněnou rostlinou a patří mezi ohrožené druhy květeny evidovaných v červeném seznamu cévnatých rostlin.

  PDU 28 5 2016 Kavyl vlaskovity 5Kavyl vláskovitý (Stipa capillata) si pro svůj růst vybírá výslunná, suchá místa na úbočí terénních vyvýšenin, hlavně v teplejších polohách. Je vázán na vápenitá a na živiny chudá podloží. Jako většina u nás rostoucích kavylů dorůstá výšky až 100 cm.

  Jeho plodem je podlouhlá, v ztvrdlých osinatých pluchách ukrytá obilka. Dlouhé drsné osiny jsou silně hydroskopické, změnou vlhkosti se stáčejí a pomáhají tak obilkám hlouběji se zavrtat do půdy. Kromě toho, že semena roznáší vítr, se jeho osiny také zachycují zvířatům za srst a ta je roznášejí po okolí. Bohužel, takových zvířat je v Prokopském údolí již málo. Králíci a srnčí je zde v současné době již vzácnou raritou. Poslední ze srn, dokonce březí, v letošním jaru uštvali psi.

PDU 28 5 2016 Kavyl vlaskovity 3PDU 28 5 2016 Kavyl vlaskovity 7PDU 28 5 2016 Kavyl vlaskovity 8

Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu