Vzácná orchidej je trvale na ústupu.
Tak by šel popsat letošní výskyt bradáčku na jeho posledních lokalitách v Prokopském údolí.
Bradáček vejčitý (Listera ovata), je nenápadná zelená orchidej. Při květu bývá někdy vysoká až 65 cm. Tlustá lodyha je v horní části měkce chlupatá. V jaru se nejdříve objeví dva vstřícné vejčité listy s vystouplými žilkami. Květenstvím je dlouhý, štíhlý, mnohokvětý hrozen. Květy jsou zelené a vyrůstají v paždí krátkých listenů. Stupeň ochrany je C4a.
V minulosti tu byl poměrně běžný, ale i on, stejně jako řada dalších vzácných a chráněných rostlin, markantně ubývá. Zatím však není ochota a hlavně vůle orgánů přírody, na přístupu k ochraně Prokopského údolí, něco změnit. Zástavba přibývá ze všech stran, zátěž díky turistickému ruchu logaritmicky vzrůstá a proklamovaná péče neprobíhá podle schváleného plánu, ale spíše způsobem náhody. Biodiverzita se neuvěřitelně každým rokem snižuje. Na některých místech provádí sekání trávníků během týdne následně i tři různé firmy. Nezbývá se tedy, než se s mnoha druhy rozloučit a svým dětem a vnukům o nich jen vyprávět, jaké to bylo. Lidé nemají o záchranu zájem a naše společnost je jen kapičkou v moři.
Bradáček jsme letos našli už jen na jediné lokalitě a to v počtu asi deseti posledních kusů. Navíc, vzhledem ke zvyšujícím se teplotám ani nevykvetl, zůstalo jen u vyrašení dvou vstřícných listů, které se během týdne zatáhly. Jednu, dříve velmi bohatou lokalitu, zlikvidovali a přes řadu našich písmených stížností za tichého souhlasu OOP MHMP horolezci. Stejně jako třeba vedoucí odboru ochrany přírody svou naznalostí nechal zničit zdejší kolonii netopýrů. Tak se alespoň podívejte, co tu dříve rostlo a kvetlo.
No řekněte, není krásný?
Kam dál:
- Horolezci... ano či ne v Prokopském údolí
- Ledová krása, aneb jak netopýry vyhubit
- Květena Prokopského údolí
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
![]()