Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJComments has a deprecated constructor in /www/doc/www.prokopskeudoli.org/www/plugins/content/jcomments/jcomments.php on line 25

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; JCommentsACL has a deprecated constructor in /www/doc/www.prokopskeudoli.org/www/components/com_jcomments/classes/acl.php on line 17
Ochrana: Invazní druh, lokálně v Pú
Výskyt: pravidelně
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Nezbednostije nebezpečná invazní rostlina  

která dělá v naší přírodě a také v našem Prokopském údolí velkou neplechu.

 Křídlatka japonská (Reynoutria japonica) je spolu s bolševníkem velkolepým nejnebezpečnější invazní rostlina na území České republiky.

  Původem pochází z dálného východu. Její areál leží v Číně, Japonsku, Tchaj-wanu a na Korejském poloostrově. Je zajímavé, že tato rostlina se do Evropy dostala jen v samičí podobě, takže se vlastně tady nemůže rozmnožovat pohlavním způsobem. Ale má dlouhé oddenky, které se rychle rozrůstají půdou. I když se je pokoušíme likvidovat mechanicky, ony se dokážou regenerovat více méně z téměř mikroskopických částí. Když tyto části rostliny někdo vysype na skládku, nebo je spláchne voda, velmi dynamicky se šíří. Kdo by ji měl na zahrádce nebo ve svém okolí a chtěl by se jí zbavit (což je daleko bezpečnější, než si ji nechat), musí použít chemikálii zvanou Randap (ta na křídlatku poměrně dobře učinkuje) v kombinaci s její fyzickou likvidací. Nicméně plochy, které jsou velké například 10x10 metrů, ty se už tak jednoduše prostě vyhubit nedají.

 Bohužel, tato invazní rostlina se s úspěchem rozšiřuje i na řadě míst v Prokopském a Dalejském údolí a plochy jsou i podstatně větší.

  V Plánu péče o PR Prokopské údolí pro roky 2015 - 2021 (zde ke ztažení v pdf) jsou tyto plochy popsány s doporučením nutné likvidace křídlatky. Pražský magistrát sice s velkou publicitou ohlásil, že péče o Prokopské údolí je zajištěna, ale na takové "drobnosti" pozapomněl. Pokud se však tímto invazním druhem nebudeme zabývat a nevyčleníme na něj prostředky, je schopen obsadit a nenávratně zdecimovat v relativně krátkém časovém horizontu v Prokopském údolí obrovské plochy. Zde tolik proklamované sekání luk, nevhodné pasení ovcí a prsení se o zásluhách nepomůže, ba naopak.

   Ochrana přírody není o publicitě v tisku a o sekání trávy. Cílem ochrany přírody je v první řadě komplexní péče o vybraná území, ochrana biotopů a chráněných druhů rostlin a živočichů. A likvidace nebezpečných invazních druhů by měla být na jednom z prvních míst a zařazena do plánu péče prioritně. To se neděje.

    Tedy, opět tu naše Společnost a řada dobrovolníků, i třeba Vás, nejen zdarma ale i na své vlastní náklady a ve svém volném čase suplují to, co by mělo být hlavním úkolem a cílem Odboru ochrany přírody Pražského magistrátu podle Zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny.

Krásný den všem přátelům a příznivcům Prokopského a Dalejského údolí... :-)


Namátkou odkazy na zkušenosti s likvidací:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu