Výskyt: 2017, 2013
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Tuto nepůvodní bylinku v údolí také místy naleznete.

 Celoročně stálezelená rostlina byla zavlečena do české přírody až ze severní Asie už předminulém století.

  Bergénie tučnolistáPDU 2017 04 22 Bergenie 1 (Bergenia crassifolia) je houževnatá bylina, která spolehlivě roste i na málo výživné kamenité půdě. V přírodě se rozrůstá do blízkého okolí oddenky, na větší vzdálenosti i semeny. Má sytě zelené, masité až kožovité lesklé listy okrouhlého tvaru. Pokud roste na slunci, listy mohou být zabarvené až dočervena nebo červenofialova. Na jaře kvete drobnými květy v bohatých květenstvích. Tyto vijany vynášejí zpravidla růžové, ale i bílé nebo nachové květy nad listy.

 Pochází z východoasijských hor, její původní areál se táhne od Altaje přes Kazachstán, západní Čínu a severní Mongolsko až na ruský Dálný východ a až do Koreje. Celý rod zahrnuje asi 10 druhů a všechny se vyskytují v Asii.

 Do Prokopského údolí se dostala ze zahrad. Spíše než semeny to mohlo  být vyvezením bilogických odpadů ze zahrad.

 Bergenie se také používala jako léčivka už v tibetské medicíně. Její účinky jsou hlavně protizánětlivé, baktericidní a také diuretické.

PDU 2017 04 25 Bergenie 2PDU 2017 04 25 Bergenie 3PDU 2017 04 25 Bergenie 4 


Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu