PDU_2017_04_10_Podbel_V.jpg

Drobečková-navigace

Výskyt: lokálně v Pú, pravidelně

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Kytka

"Je to taková divná konvalinka",

říkají návštěvníci údolí, když  v jarních měsících brouzdají Prokopákem.

PDU 2018 05 19 Kokorik mnohokvety 1 A svým způsobem mají pravdu. Kokořík mnohokvětý (Polygonatum multiflorum), stejně jako konvalinka vonná (Convallaria majalis), patří do čeledi chřestovitých rostlin, zpravidla vytrvalých pozemních rostlin s oddenky. Někdy vyrůstá do výše až 90 cm. Jeho lodyha je oblá a lysá, vždy obloukovitě prohnutá, se střídavými, široce oválnými listy. Co nejvíce z blízka upoutá, jsou jeho květy vyrůstající ve 2–5květých hroznech. Jsou bílé, s nazelenalými cípy.

 Musíme ovšem dát pozor, protože jeho plody, modročerné bobule, jsou jedovaté. Rostlina obsahuje jedovaté steroidní glykosidy a saponiny. I zde je také shoda s konvalinkou. Dříve se však kokoříku užívalo v léčitelství. Zevně se používal na záněty kůže, zhnisané rány a při revmatismu. V čínské lidové medicíně je kokořík stále využíván.

 V současné době probíhá intenzivní farmakologický výzkum této rostliny a řada studií poukazuje tyto zajímavé účinky, jako je urychlené hojení ran.

PDU 2018 05 19 Kokorik mnohokvety 3PDU 2018 05 19 Kokorik mnohokvety 4

Krásný den všem přátelům Prokopského údolí... :-)

Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu