PDU_2016_07_09_vysoka.jpg

Drobečková-navigace

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Znak MCP5 heraldikaDny Prahy 5 jsou už minulostí...

 A o čem že letos byly?

 Obvod Praha 5 vznikl k 1. dubnu 1949, kdy byla Praha vládním nařízením č. 79/1949 Sb. rozčleněna novou správní reformou na 16 městských obvodů.

 11. dubna 1960 zákon č. 36/1960 Sb. vymezil v Praze 10 obvodů. Obvod se spádovým centrem na Smíchově byl v letech 1968 a 1974 byl rozšířen o obce připojované k Praze.

PDU 2017 02 19 Dny Prahy5 10 Loňské oslavy vzniku Prahy 5, s poměrně velkou návštěvností informačního centra i našich vycházek pro veřejnost, probíhaly v mrazivém únoru. Letošní oslavy byly přesunuty do teplého květnového období. Víkendový termín se však jednak protnul s masivním turistickým pochodem Praha-Prčice a zároveň byla po Praze 5 celá řada dalších velkých i menších akcí. Cesty a cestičky v Prokopském údolí, o normálním teplém víkendu praskající ve švech, osiřely, jak v deštivém pondělí. Příchozí návštěvníci to hodnotili: "Kdo neviděl, neuvěří." Účast nebyla vysoká, i když jsme v našem informačním centru a jeho blízkosti během dnů oslav připravili celou řadu akcí.


Výstava Edvarda Bienera - Krajinou Prokopského údolí 

PDU 2018 Dny Prahy 5 vystava Biner Krajinou Prokopskeho udoliPDU 2018 Dny Prahy 5 vystava Biner Krajinou Prokopskeho udoli V hlavním sále jsme kromě tradiční výstavy historických fotografií starých Hlubočep a Prokopského údolí připravili výstavu Edvarda Bienera, bývalého učitele z Hlubočep, jehož sbírku máme ve svém depozitáři. 


 

O naší společnosti - SpoPadú

PDU 2018 Dny Prahy 5 prednaska o SpoPaDuSPD 27 4 2016 Zakladna Předseda společnosti připravil přednášku o naší společnosti. O její historii, vzniku, činnostech i akcích. Také o současných problémech a ochranou přírody ochrany Prokopského údolí, s developery i se státní správou. Pokud byl zájem, provedli jsme účastníky i dalšími prostory centra s výkladem jejich využití.

  Diskutovaným tématem byl i návrh společnosti na rozšíření činností informačního centra o EVVO (státní program Environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty a environmentálního poradenství), se kterým se v současné době radnice MČ zabývá a rýsují se možnosti dlouhodobé spolupráce.


Cesta do Pravěku v Červeném lomu

PDU 2018 Dny Prahy 5 prednaska Cesta do Praveku v Cervenem lomuMKZ cesta do praveku

  Přednáška a skvělá prezentace Jakuba Fabela, jednoho ze zakladatelů Muzea Karla Zemana, byla nakonec hlavně pro členy společnosti, protože v čase promítání byla návštěvnost v Prokopském údolí téměř nulová. Jakub Fabel prezentoval vznik a historii muzea a ukázal nám některé triky, které Karel Zeman jedinečným způsobem vytvořil pro celou řadu svých filmů. Zároveň představil projekt, jehož cílem je umístit některé rekvizity z filmů do Červeného lomu a umožnit návštěvníkům si vytvořit vlastní trikové fotografie, jež je v současné době projednáván s MHMP a MČ Prahy 5.

tra s výkladem jejich využití.

  Diskutovaným tématem byl i návrh společnosti na rozšíření činností informačního centra o EVVO (státní program Environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty a environmentálního poradenství), se kterým se v současné době radnice MČ zabývá a rýsují se možnosti dlouhodobé spolupráce.


Prokopské jezírko a jeho současné problémy

PDU 2018 Dny Prahy 5 prednaska Prokopske jezirko a jeho soucasne problemyPDU 2018 06 25 jezirko okrehek 5

  Přednáška vodohospodáře Jaroslav Poupěte nás poinformovala o historii Prokopského jezírka, principu filtrů a napouštěcího systému principem spojených nádob. Hlavním tématem bylo poškození napouštěcího systému diletantským přístupem firmy Lesy hl.m. Prahy, které v současnosti vede až k jeho ekologickému kolapsu. Více v článku Kolaps ekosystému jezírka?


Návrat okáče skalního do Prokopského údolí

PDU 2018 Dny Prahy 5 prednaska Navrat okace skalniho do PDuOkac skalni 3 Tuto přednášku Vojtěcha Košíře o jejich více než roční práci na svazích Děvínského kopce, který přiravují pro návrat tohoto chráněného a zde již vyhynulého motýla, odřeknout. Důvod byl stejný. Téměř nulový nulový pohyb návštěvníků v Prokopském údolí. 


Praktická ukázka likvidace náletových dřevin v terénu

PDU 2018 Dny Prahy 5 ukazka vyrezavani naletovych drevinPDU 2018 05 18 Den dobrovolniku 9 Každoroční akce dobrovolnická akce "Give & Gain Day" byla naplánována již časně z jara. Návštěvníci mohli uvidět jednu z mnoha našich aktivit, vyřezávání náletových dřevin na lokalitách a mohli si vyzkoušet v praxi, jak náročná je to činnost. (Průběh "Give & Gain Day" 2018)


Praktická ukázka - Výuka rýžování zlata

PDU 2018 Dny Prahy 5 ukazka Jak se ryzovalo zlatoPDU 2018 05 19 DP5 Zlatokopove 3

   Český klub zlatokopů využil nabídku k využití našeho zázemí a na louce u koziček vyučoval účastníky akce rýžování zlata. Nutno říci, že opravdu přivezli již dříve vyrýžované zlaté plátky a každý účastník si svůj kousek odnesl nalepený na diplomu. Nikdo sice nezbohatl jako na "Klondajku", ale radost měli všichni a trpělivost členů klubu zlatokopů byla bezbřehá.


Přírodovědná vycházka - Za ptačím zpěvem

PDU 2018 Dny Prahy 5 vychazka Za ptacim zpevemJP 2016 09 02 Kvicala

   Vycházka za ptačím zpěvem byla v dopoledních hodinách. Honza Pláteník nás provedl částí údolí mezi Klukovickým koupalištěm a Červeným lomem. Se svým dalekohledem a dobrým sluchem nám ukázal řadu ptáků a podle hlasu je průběžně určoval. Prokopské údolí má po ornitologické stránce zmapováno velice dobře. Vycházka byla velice zajímavá a poučná, těším se na její zopakování.

PDU 2018 05 20 Konipas horsky samicka 1PDU 2017 05 29 Penice cernohlava 2


Přírodovědná vycházka - Za květenou a motýly

PDU 2018 Dny Prahy 5 vychazka Za motyly a kvetenouPDU 2018 05 20 Modrasek jehlicovy samecek 3

   Vycházka za květenou a motýly byla také plná zajímavých informací. Jaro na krasových stepích je vždy bohaté na květenu. Bylo nejen co prohlížet, ale zároveň jsme objevily další nové lokality chráněných rostlin. Na obzoru se mimo motýlů vznášela i vzducholoď, která také byla jedna z atrakcí Dnů Prahy 5. 

PDU 2018 05 20 Paradox rezervacePDU 2018 05 20 vzducholod 2PDU 2018 05 20 Otakarek fenyklovy housenka 2PDU 2018 05 20 Soumracnik Proskurnikovy 8PDU 2018 05 20 Ostruhacek svestkovyPDU 2017 06 05 Oman srstnaty 13PDU 2017 05 29 Belozarka liliovita 5PDU 2018 05 19 Locika vytvala 8


Pokud nám to bude umožněno přístupem MČ P5, příští rok se opět zúčastníme.

 

 


Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu