PDU_2_5_2016_jezirko_2_R.jpg

Drobečková-navigace

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Kytka

 Poznatky odjinud platí i pro naši zemi

 Ptáci mizí, o tom není pochyb. Jediné, co jsme pro ně v naší krajině udělali, bylo vyhlášení 41 ptačích oblastí, ale i zde jsou výsledky pochybné. Nutné je zachovat prostory pro jejich potravu - hmyz.

 Za posledních patnáct let se počet ptáků na francouzském venkově snížil o třetinu. Hlavním podezřelým je podle ornitologů přehnané užívání pesticidů na rozsáhlé plochy monokulturních plodin – především pšenice a kukuřice. Problémem není, že by tyto látky zabíjely samotné ptáky, ale to, že připravují o život hmyz, který tvoří hlavní potravu ptáků.

 Zdá se, že vytváříme obrovské plochy země, které jsou nevhodné pro jakékoliv formy života – a jsme tedy momentálně na cestě k ekologickému armagedonu. Pokud ztratíme hmyz, zkolabuje všechno.

 

 Jedním z ohrožených druhů otevřené krajiny je třeba koroptev polní. Ani v naší zemi se jí moc nedaří. V Prokopském údolí se už nevyskytuje.

          (foto Jan Pláteník)

JP Koroptev


 Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu
ZDROJ: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2427814-tretina-ptaku-vymrela-pricinou-ekologicke-katastrofy-ve-francii-jsou-zrejme-pesticidy