Ochrana: Běžný druh
Výskyt: pravidelně
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

pocasi mrakV předvánoční čase nám vyrůstají hlívy.

 Letošní léto bylo obzvláště suché. I xerotermní květena to snášela s obtížemi, ale houby - snad kromě májovek, vynechaly téměř úplně. 

PDU 2018 12 09 hliva ustricna 2 Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) vyrůstá v době, kdy už hřiby ani holubinky do koše nesbíráme. Období růstu je v zimním období, většinou od října, a často až do konce března. Plodnice s lupeny a podvinutým okrajem rostou většinou v několik patrech na sebou. Jsou někdy až 20 centimetrů široké, hladké, pružné, s velkou paletou odstínů. Bývají bělavé, šedomodravé až k šedohnědé nebo také hnědé. Rostou na živých i odumřelých kmenech listnatých stromů a výjimečně se objeví i na jehličnanech. Než dřevo rozloží, trvá to více let, kdy ji nacházíme na stejném místě. Také se dá velmi dobře pěstovat.

 Hlíva ústřičná patří, stejně jako celá řada hub rostoucích na dřevě, mezi druhy podporující imunitní systém člověka. Obsahuje β-glukany, příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje odolnost proti infekcím, tvorbu červených krvinek, má protizánětlivé účinky, působí proti virovým, bakteriálním i plísňovým chorobám.

 Tedy, košík, nožík, boty a hůl, vzhůru do přírody. Je hlívový čas....


Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu