Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

NezbednostiEkologická havárie na Dalejském potoce

  Před čtrnácti dny jsme Vás informovali o silném znečištění Dalejského potoka ropnými látkami. Potok nevypadal ani trochu hezky. Po informacích o viníkovi a příčině této vážné ekologické havárie z oficiální míst i z médií se zatím slehla zem.


  JarP Misto pruniku skodlivinDíky náhodnému setkání u Prokopského jezírka s odborníkem na vodní hospodářství, RNDr. Jaroslavem Poupětem, který se specializuje na čistotu vody, studnařství, rybníkářství a rybaření, se podařilo získat pár základních informací, se kterými se s Vámi podělíme.

PDU 27 5 2016 lom prakab IMG 2344  Ropná havárie byla způsobena v objektu vládního vojenského útvaru v Prokopském lomu. Přesný a oficiální charakter příčiny však není znám. Fakt, že se ropný produkt dostal do kanalizace a dokonce v tak velkém množství, je silným pochybením. Stačilo by to, bez zásahu požárníků, značně ohrozit již tak neslavně fungující čističku odpadních vod na Trojském ostrově pod Prahou.

  Že se nečistoty dostaly z kanalizace do vodoteče Dalejského potoka, bylo způsobeno faktem, že ji firma Vodovody a kanalizace měla poškozenou a hlavně také ucpanou. Těžko říci, zda příčina ucpání mohla být také v souvislosti s developerskou výstavbou rezidence Trilobit, kousek nad Prokopským jezírkem. JarP Prusak 5
  Havárii objevila paní Hodinářová, profesionální vodařka a pan Hurdálek. Tuto havárii nahlásili v souladu se zákonem o vodách v úterý 21. března na MHMP a také hasičům.  RNDr. Jaroslav Poupě informaci o něco později předal také na ČIŽP.

  (Vojáci údajně do objektu nikoho z vyšetřovatelů nepustili, ale tato informace není ověřena.)

  Zdroj znečištění byl určen zaměstnanci VaK a ti následně odstranili příčinu. Nejhorší průběh měla havárie v pátek 24. března. Tehdy se dostala ropa (nebo nějaký ropný produkt) až na ústí Dalejského potoka do Vltavy, a to i přes na několik místech postavené norné stěny se sorbentem. Ten však byl již tak silně nasycen, že strácel svou absorpční schopnost.

Pstruh obecny  Z hlediska zájmů rybářů, je Dalejský potok nejlepší pražskou chráněnou rybí oblastí, určenou k chovu pstruha obecného. Podle prvních výsledků šetření agregátem došlo jen k částečnému zeslabení populace. Silně však byl poškozen bentos. Především korýš blešivec, který je hlavním zdrojem potravy chovaných pstruhů.

  Vedení uživatele poškozeného rybářského revíru se bude rozhodovat, zda půjde do sporu se znečišťovatelem, či nikoli. Zřejmě však nebude moci, protože ze správních orgánů v tomto případě jen stěží dostane oficiální informaci o původci a příčině havárie.

  Je to dosti pravděpodobné, protože proti jiným haváriím jako třeba na Botiči, Podolském potoku, Písnickém potoku nebo Rokytce, které nebyly tak vážné a byly obratem zveřejněny, se žádná dostupná zpráva o této ekologické havárii zatím nikde neobjevila. Nu, uvidíme.


-průsak nornou stěnou-

JarP Prusak nornou stenou


-ropné produkty na Vltavě-

JarP soutok  Dalejsky p Vltava 17 03 24

   Všem, co se podíleli svou pomocí při odstraňování této ekologické havárie, moc děkujeme.

zdroj: RNDr. Jaroslav Poupě


Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu