PDU_2_5_2016_Prakab_R.jpg

Drobečková-navigace

Termín: 2018-07-14 13:30
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

slunicko

Přednáška -  GEOLOGICKÁ HISTORIE A CHRÁNĚNÁ ÚZEMÍ PÚ

 Proběhla v našem informačním centru v sobotu 21.července 2018.

PDU 2018 07 21 Prednaska SpoPaDu VIC Přednášky a vycházky pro širokou veřejnost, školy a školky, které jsme se rozhodli znovu obnovit, budou probíhat v rámci státního programu vládního dokumentu: "Státní program environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty a environmentálního poradenství", zkráceně EVVO EP.

 Na realizaci tohoto programu se bude podílet naše NNO Společnost pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí, z.s. (SpoPaDú) a zaštiťovat ji Vzdělávací a informační centrum (VIC) MČ Prahy 5.

Jen malé info pro ty, kteří program EVVO EP neznají:

       Vize EVVO zní:

 "Chceme společnost šetrnou a přátelskou ke svému životnímu prostředí, kde každý občan ČR má zajištěný přístup ke vzdělávání, výchově a informacím, které umožňují rozvoj znalostí, dovedností a motivací aktivně jednat ve prospěch životního prostředí a vytvářet společnost směřující k udržitelnému rozvoji.“

“Lidé mají se učiti, pokud nejvíce možno, ne nabývati rozumu z knih, nýbrž z nebe, země, dubů a buků, tj. znáti a zkoumati věci samy a ne pouze cizí pozorování a doklady o věcech“

 (Jan Amos Komenský, Velká didaktika)


 První obnovené vycházky, pořádané naší společností, započaly již v červnu. 21.července proběhla první přednáška na téma Geologická historie a chráněná území Prokopského údolí. Protože účast byla v počátcích malá, budeme ji jistě opakovat. Jen krátce shrneme osnovu přednášky.

 Zaobírali jsme se geologickým vznikem údolí, zejména prvohorami, silur a devon, a z malé části ordovikem. Zlehka jsme proběhli ostatní období až do čtvrtohor.

Druhá část přednášky byla zaměřena na chráněná území

  1. VyhlášeníZCHÚ - MK ČSR  výnosem  č.25 533/78-VI/2 ze dne 28.12.1978.
  2. Vyhláškou č. 7/1993 Sb. hl. m. Prahy ze dne 04.05.1993  o zřízení přírodního parku "Prokopské a Dalejské údolí" a vyhlášení stavební uzávěry pro tento park o rozloze  652,50 ha.
  3. Nařízením č.10/2014 Sb. hl. m. Prahy O zřízení přírodních parků na území hlavního města Prahy, které zrušilo původní vyhlášku č. 7/1993 Sb. hl.
  4. Nařízením vlády č.208/2012 Sb., kterým bylo Prokopské údolí zařazeno mezi  evropsky významné lokalit (EVL) dle směrnice Rady 92/43/EHS o stanovištích o rozloze 126,77 ha.
  5. Jednotlivými chráněnými územími Prokopského a Dalejského údolí
  • NPP    – národní přírodní památka
  • PP      – přírodní památka
  • PR      – přírodní rezervace

Chranena uzemi Pu

 O každé z nich jsme si něco řekli a zodpověděli dotazy návštěvníků. 

Děkujeme VIC za zapůjčení projektoru na PPT prezentaci a zveme Vás na naše další akce, které najdete v našem kalendáři.


Kam dál:

Perla zHELPkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu