PDU_Tarice_skalni_V.jpg

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; JCommentsACL has a deprecated constructor in /www/doc/www.prokopskeudoli.org/www/components/com_jcomments/classes/acl.php on line 17
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

netrhatJak to vypadá po jedné z našich brigád?

  V severovýchodní části Prokopského údolí je jedno z míst, kde naše víceleté ochranářské aktivity na odstranění náletových dřevin a invazních druhů rostlin přinesly své ovoce. Naposledy jsme tady s brigádníky prováděli jeho čištění o loňském podzimu.

 Tato lokalita je klasickou stepní strání otočenou na jižní stranu, kde na vápencovém silurském podkladu roste řada xerotermních druhů. Je to jedinečná lokalita, která si opravdu zaslouží ochranu.

 Kousek nad hranicí rezervace, označené dvěma červenými pruhy, zahlédneme poslední kvetoucí prvosenky a již první kvetoucí jahodníky. Vápencový vrch, s lokalitou chráněných rostlin, je přímo nad námi. Pár obrázků je tu pro Vás spolu s prosbou, aby jste se v celé rezervaci Prokopské a Dalejské údolí se drželi značených cest. Na stráně této chráněné lokality pro možnost poničení je dobré vůbec nevstupovat. Děkujeme vám za přírodu.

  

     A cože nám tu teď v letošním, po letech chladnějším dubnu, vyrazilo?

   Jako první naše oči jistě zaujme nádherně žlutě kvetoucí Tařice skalní (Aurinia saxatilis). Najde si své místo ve nejen v kamenitých či travnatých místech, ale někdy i hodně vysoko ve skalních stěnách a rozsedlinách. Nádherně je to vidět na třetím snímku, na kolmé stěně lomu Vysoká nad železniční tratí.

   

   Měně známý Sesel sivý (Seseli osseum) má zatím jen přízemní růžice úzkých, dlouze řapíkatých listů. Na bílé květy si nějaký čas počkáme. Ale určitě se s vámi o ně podělíme.

   

   Známá kuchyňská vonící bylinka Šalvěj luční (Salvia pratensis) je často zastoupena na řadě lokalit s teplomilnou květenou, ale pravděpodobně není původním druhem, ale zavlečená již před mnoha tisíci lety člověkem odněkud z Balkánu. Stejně se díky tomu vyskytuje nejen zde, ale i na Butovickém hradišti, které bylo osídleno již šest tisíc let před našim letopočtem.

   

   Jen na několika místech v Prokopském údolí roste Třemdava bílá (Dictamnus albus), která je zařazena mezi ohrožené druhy. Její květy voní nádherně až omamně citronově, obzvláště za teplých slunečných dnů, daleko do okolí. Tvoří však silice, které při styku s pokožkou a na přímém slunečním světle vytváří silnou alergickou reakci, jejímž projevem jsou obrovské vodnaté puchýře. Tak raději opatrně, raději na ni nesahat. 

  

   A jako poslední se dnes ještě zmíním o sukulentu Netřesku střešním (Sempervivum tectorum). Ač to byla dříve poměrně běžná bylina s růžicí dužnatých listů a v letních měsících se žlutými květy, nyní je poměrně vzácná. Její listy jsou hlavní obživou  housenek Otakárka fenyklového (Papilio machaon), a tak s vymizením netřesků došlo i jeho úbytku až vymizení v celém údolí. Uvidíte-li je někdy, opatrně a neponičit.

  

 Krásný den všem přátelům Prokopského údolí... :-)


 

Kam dál:

Perla zkontaktySS FacebookTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.sponzorFio banka Domu